طراحی سایت

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست؟ - کلیک زرد

شاید از خودتان بپرسید که طراحی سایت چگونه است؟ طراحی سایت به چه معناست؟ و اینکه طراحی سایت چیست و چرا انجام میدهیم؟ اگر نگاهی به تاریخ طراحی سایت در جهان بیندازیم، می‌بینیم که طراحی و توسعه سایت به سمت آسان‌تر شدن حرکت کرده است. تکنولوژی‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی به بازار معرفی شده است. آن‌‌ها به طراحان و توسعه‌دهندگان سایت کمک می‌‌کنند تا در زمان کمتر و با کدنویسی کمتر قادر باشند سایت‌های پویاتر و جذاب‌تری برای کاربران در زمینه‌های مختلف بسازند، تا بتوانند خرید سایت انجام دهند.

کاربران و بازار به سایت‌ها و وب اپلیکیشن‌های سریع، کارآمد و پویا نیاز دارند. کسب‌‌وکارها، مخصوصا سایت‌های فروشگاهی، سایت های شرکتی، سایت های آموزشی و… برای عقب نماندن از رقبا باید همگام با آخرین تکنولوژی‌ها در طراحی وب پیش روند. هوش مصنوعی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در این حوزه است. AI وب دیزاین را متحول کرده است. هوش مصنوعی در طراحی سایت، بیشتر برای سایت‌هایی با حجم داده بزرگ و نیاز به بهبود تجربه کاربری استفاده می‌شود. برای مثال، سایت‌های فروشگاهی که به دنبال بهبود تجربه خریداران هستند، سایت‌های خبری که به دنبال بهبود تجربه خوانندگان هستند و یا سایت‌هایی که برای ارائه خدمات به کاربران نیاز دارند، می‌توانند از طراحی سایت با هوش مصنوعی بهره ببرند.

اما برای برخی سایت‌های کوچک و یا سایت‌هایی که نیاز به توسعه پذیری کمی دارند، طراحی سایت با هوش مصنوعی ممکن است از میزان پیچیدگی مورد نیاز بیشتری برخوردار شود. در این صورت، بهتر است از روش‌های سنتی طراحی سایت استفاده کرد. در ادامه مقاله به جواب طراحی سایت چیست؟ خواهیم پرداخت.

طراحی و ساخت سایت چیست؟

ساخت و طراحی سایت چیست؟ به معنای ایجاد یک وبسایت به صورت جامع و کامل است. این فرایند شامل طراحی واجرای اجزای مختلف وبسایت می‌شود تا یک تجربه کاربری معتبر و جذاب برای کاربران فراهم شود. طراحی سایت شامل ایجاد طرح بندی مناسب، انتخاب رنگ‌ها، فونت‌ها و عناصر ظاهری دیگر است. همچنین، طراحی واسط کاربری (UI) نیز در این مرحله برای ایجاد رابطی ساده، کاربرپسند و زیبا بین کاربران و سایت استفاده می‌شود.

ساخت سایت شامل توسعه و پیاده‌سازی بخش‌های مختلف وبسایت است. این شامل ایجاد صفحات، برنامه‌نویسی قالب و قسمت‌های فنی، افزودن و مدیریت محتوا، ایجاد قابلیت‌ها و عملکردهای مورد نیاز و پیاده‌سازی ارتباط با پایگاه داده و سیستم‌های دیگر است. به طور کلی، طراحی و ساخت سایت به منظور ایجاد یک وبسایت کامل و عملی است که به نیازها و هدف‌های مشتریان و کاربران خدمت رسانی کند.

هدف از طراحی سایت چیست؟

به صورت کلی هدف اصلی از طراحی سایت، برقراری ارتباط مؤثری بین سازمان یا صاحبان سایت و بازدیدکنندگان است. در ادامه، تعدادی از اهداف اصلی طراحی سایت را بررسی می‌کنیم:

ارائه اطلاعات

یکی از اهداف اصلی طراحی سایت، ارائه اطلاعات به صورت روشن و دسترسی آسان است. سایت‌ها معمولاً محلی برای ارائه اطلاعات درباره سازمان، محصولات و خدمات، جواب دادن به سؤالات متداول مشتریان و ارائه محتوای مفید و جذاب به بازدیدکنندگان هستند.

ارتقاء شناخت برند

یک وبسایت ممکن است به عنوان یک واسطه برای ارتباط با مخاطبان و مشتریان عمل کند. طراحی منحصر به فرد، هویت بصری و سبک بصری سایت می‌تواند به ارتقاء شناخت برند کمک کند و تصویر مثبتی از سازمان ارائه دهد.

تجربه کاربری بهتر

طراحی سایت بهینه و کاربرپسند به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد به راحتی و با لذت دسترسی به محتوا، خدمات و عملکرد سایت داشته باشند. تجربه کاربری موفق به افزایش رضایت کاربران، کاهش نرخ خروج و افزایش نرخ تبدیل می‌شود.

رقابت‌پذیری در بازار

یک وبسایت حرفه‌ای و منحصر به فرد می‌تواند به سازمان کمک کند که در بازار رقابتی موفق عمل کند. طراحی سایت با استفاده از استراتژی‌های مناسب، بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو و ایجاد تجربه کاربری برتر، مزیت رقابتی را برای سازمان ایجاد می‌کند.

تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان

طراحی سایت می‌تواند به کسب و کار کمک کند تا بازدیدکنندگان را به مشتریان واقعی تبدیل کند. با استفاده از روش‌های طراحی مناسب، قراردادن تماس‌های فراهم، ایجاد فرم‌های تماس و راه‌های ساده برای خرید محصولات یا استفاده از خدمات، امکان تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان فعال فراهم می‌شود.

بنابراین میتوان گفت، هدف اصلی طراحی سایت ایجاد یک تجربه مثبت برای بازدیدکنندگان و ارتقای عملکرد سازمان یا کسب و کار است. طراحی سایت با همراهی محتوا و استراتژی مناسب، به سازمان کمک می‌کند تا اهداف خود را دستیابی کند، ارتباط موثری با مخاطبان برقرار کند و در محیط رقابتی موفقیت‌آمیز عمل کند.

دسته بندی های مختلف برای سایت ها

1. طراحی سایت های داینامیک

طراحی سایت داینامیک چیست؟ یک روش پیشرفته برای ساخت وبسایت‌هاست که محتوا و اطلاعات آن‌ها را به صورت پویا و قابل تغییر نمایش می‌دهد. در این نوع طراحی، از پایگاه داده و سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌شود تا امکان بارگذاری و نمایش محتوای متنی، تصاویر، ویدئوها و سایر عناصر صفحه را فراهم کند.

با استفاده از این طراحی می‌توانید به راحتی محتوا را به‌روزرسانی کنید، فرم‌های تماس، سیستم‌های نظرسنجی و ارسال نظرات را ایجاد کنید و با کاربران در تعامل باشید. امکانات پیشرفته‌ای مانند سیستم‌های عضویت، وبلاگ‌ها، فروشگاه‌های آنلاین و سیستم‌های پرداخت را نیز می‌توانید به سایت خود اضافه کنید. این طراحی امکان بهبود بهینه‌سازی موتورهای جستجو را نیز فراهم می‌کند. با استفاده از تکنیک‌های مناسب، می‌توانید عناصری مانند عنوان‌ها، توضیحات متا و URL‌ها را بهینه کنید و در رتبه‌بندی سایت خود در نتایج جستجو بهتر عمل کنید. به طور کلی، این طراحی با استفاده از قدرت پایگاه داده و سیستم مدیریت محتوا، امکانات پیشرفته و تعامل با کاربران را به سایت شما اضافه می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا به راحتی محتوا را به‌روزرسانی کنید و سایت پویا و جذابی را ایجاد نمایید.

2. طراحی سایت های استاتیک

طراحی سایت استاتیک چیست؟ روشی است که در آن صفحات وب سایت به صورت ثابت و بدون تغییر دادن محتوا نمایش داده می‌شوند. در این نوع طراحی، برای هر صفحه وب، یک فایل HTML جداگانه وجود دارد که حاوی کدها و محتوا است و هنگامی که کاربر درخواست دسترسی به صفحه می‌دهد، فایل مربوطه به مرورگر ارسال شده و نمایش داده می‌شود.

صفحات سایت استاتیک در زمان بارگذاری بسیار سریع هستند، زیرا هیچ پردازشی در سمت سرور برای تولید محتوا انجام نمی‌شود. این نوع طراحی مناسب برای وبسایت‌هایی است که محتوایشان نیاز به تغییرات مکرر ندارد و به صورت ثابت قابل نمایش است، مانند صفحات فراهم‌کننده اطلاعات شرکت، صفحات معرفی محصولات و خدمات، وبلاگ‌های ساکن و سایت‌هایی که نیاز به تعامل کاربری پویا ندارند. طراحی سایت استاتیک ساده‌تر و سریع‌تر در پیاده‌سازی است. زیرا نیازی به پایگاه داده یا سیستم مدیریت محتوا ندارد و معمولاً با استفاده از زبان‌های ساده مانند HTML، CSS و JavaScript انجام می‌شود. همچنین، این نوع طراحی دارای امنیت بالایی است، زیرا تعامل کمی با کاربر انجام می‌شود و هکران کمترین دسترسی به اطلاعات وبسایت دارند.

اگرچه سایت‌های استاتیک کمترین قابلیت تعامل با کاربران را دارند و نیاز به دانش برنامه‌نویسی برای تغییرات و به‌روزرسانی دارند، اما برای پروژه‌های کوچک و ساده یا اهدافی که نیاز به سرعت بارگذاری بالا دارند، می‌توانند یک انتخاب مناسب باشند.

مراحل طراحی سایت چیست؟

مراحل طراحی سایت چیست؟ - کلیک زرد

شاید از خودتان بپرسید که مراحل طراحی سایت چیست وبه چه صورت است؟طراحی یک وبسایت به صورت خلاصه شامل مراحل زیر است:

تعریف هدف و بررسی نیازها

در این مرحله، باید هدف اصلی سایت را مشخص کنید و نیازها و خواسته‌های کاربران را بررسی کنید. این شامل تحلیل بازار، تحقیق درباره رقبا و هدفمندی سایت است. در این مرحله مشخص می‌شود که سایت برای چه هدفی ساخته می‌شود و کدام نیازها باید برآورده شوند.

طراحی ساختار سایت

در این مرحله، باید ساختار کلی سایت را طراحی کنید. این شامل تعیین صفحات اصلی، زیرصفحات و روابط میان آنها، نحوه ناوبری و ساختار منوی سایت است. هدف از طراحی ساختار سایت، بهینه‌سازی تجربه کاربری و یافتن آسان اطلاعات مورد نیاز است.

طراحی رابط کاربری

در این مرحله، ظاهر و طرح بندی صفحات سایت را طراحی می‌کنید. شامل طراحی لوگو، انتخاب رنگ‌ها، فونت‌ها، تصاویر و الگوهای صفحه است. هدف از طراحی رابط کاربری، ایجاد یک ظاهر جذاب، قابلیت استفاده آسان و سازگاری با اهداف سایت است.

توسعه و برنامه‌نویسی

در این مرحله، طرح طراحی شده را به زبان‌های برنامه‌نویسی مانند HTML، CSS، JavaScript و سایر زبان‌ها پیاده‌سازی می‌کنید. همچنین، این مرحله شامل ایجاد پایگاه داده و اتصال آن به سایت است. هدف از توسعه و برنامه‌نویسی، ساخت وبسایت با قابلیت‌ها و عملکرد مورد نیاز است.

تست و بهینه‌سازی

پس از توسعه، سایت را مورد آزمایش و تست قرار می‌دهید تا مشکلات موجود را شناسایی کنید و بهبودهای لازم را اعمال کنید. همچنین، سایت را بهینه‌سازی می‌کنید تا سرعت بارگذاری آن بالا رود و تجربه کاربری بهبود یابد.

راه‌اندازی و انتشار سایت

پس از تکمیل مراحل قبلی، سایت را روی سرور منتشر می‌کنید و آماده استقبال کاربران می‌شود. در این مرحله، دامنه و میزبانی مناسب برای سایت انتخاب می‌شود و فایل‌های مربوط به سایت بر روی سرور آپلود می‌شوند.

نگهداری و به‌روزرسانی سایت

پس از راه‌اندازی سایت، نیاز است که سایت را نگهداری کنید و به‌روزرسانی‌های لازم را انجام دهید. این شامل بررسی و رفع مشکلات فنی، به‌روزرسانی محتوا و افزودن ویژگی‌های جدید به سایت می‌شود. همچنین، باید از امنیت سایت نیز مراقبت کنید و اقدامات لازم را برای حفاظت از سایت انجام دهید. این مراحل تا حدودی سطحی و خلاصه هستند و در هر یک از مراحل می‌توان به جزئیات بیشتری پرداخت و فرآیند را به‌طور دقیق‌تر توصیف کرد. همچنین، در طراحی سایت ممکن است از فرآیندها و ابزارهای مختلفی مانند تحقیق بازار، تجزیه و تحلیل کاربران، طراحی واکنش‌گرا (Responsive Design) و سئو (SEO) استفاده شود که می‌توانند به مراحل فوق اضافه شوند.

طراحی سایت با وردپرس

طراحی سایت با وردپرس - کلیک زرد

وردپرس بخاطر دلایلی همچون رایگان بودن، طراحی بسیار راحت و آسان با آن، جعبه ابزار قدرتمند، انعطاف‌پذیری بالا، بروزرسانی دائمی، نیاز نداشتن به کد نویسی بسیار محبوب و پرطرفدار است به‌طوری که بیش از ۶۰ میلیون وب‌سایت با وردپرس طراحی شده‌اند. با کمک وردپرس می‌توان انواع سایت‌های مختلف را در سریع ترین زمان ممکن راه‌اندازی کرد.

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا در طراحی سایت چیست؟

هزینه پایین یکی از ویژگی‌های عالی سیستم‌های مدیریت محتوا است. مثلا سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا، دروپال به‌صورت رایگان و اپن سورس (منبع باز) ارائه می‌شوند و تنها هزینه‌ی آن‌ها مربوط به افزونه‌ها یا پلاگین‌هایی است که برای اضافه شدن امکاناتی به سایت خود مجبور به خریداری آن‌ها هستید. راحتی استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا از دیگر مزایای آن است به‌طوری‌که شما بدون نیاز داشتن به مهارت کد نویسی به‌راحتی می‌توانید وب‌سایت خود را بروزرسانی کنید. سفارش سازی وب‌سایت از دیگر مزایای cmsها است که این قابلیت باعث می‌شود که حتی یک شخص بسیار مبتدی هم بتواند وب‌سایت خود را به‌دلخواه طراحی کند. صرفه‌جویی در هزینه و زمان به‌دلیل اینکه هزینه‌ای صرف برنامه‌نویسی و کد نویسی نمی‌شود. cmsها این امکان را به مدیران سایت خود می‌دهند که سطوح دسترسی کاربران را کنترل کنند و مدیریت محیط کاربری خود را به عهده داشته باشند.

روش های یادگیری در طراحی سایت چیست؟

برخی از بهترین روش‌های یادگیری طراحی سایت شامل دوره‌های آموزشی آنلاین، کتاب‌های آموزشی، منابع آنلاین رایگان، تمرین عملی و پروژه‌ها، و عضویت در جامعه‌ها و انجمن‌های آنلاین می‌باشد.

روش‌های دیگر، برای یادگیری طراحی سایت چیست؟ روش های دیگری شامل مشارکت در دوره‌های حضوری یا کارگاه‌های آموزشی مرتبط با طراحی وب، پیوستن به گروه‌های مطالعه و تحقیق، استفاده از منابع آموزشی تعاملی مانند ویدئوهای آموزشی، پادکست‌ها و پلتفرم‌های آموزشی تعاملی، و تماشای ویدئوهای آموزشی و آموزش‌های آنلاین روی پلتفرم‌های مانند YouTube می‌باشد. همچنین، تمرین و تجربه عملی در طراحی سایت و همکاری با تیم‌های حرفه‌ای نیز می‌تواند بهبود و یادگیری شما را تسریع کند

هزینه مورد نیاز برای طراحی سایت چیست؟

هزینه طراحی سایت به چند عوامل متعددی بستگی دارد. اندازه و پیچیدگی سایت، نوع وبسایت، استفاده از طراحی سفارشی یا قالب آماده، طراحی ریسپانسیو، قابلیت‌ها و ویژگی‌های وبسایت، محتوا و گرافیک، تجربه و مهارت تیم طراحی و سطح نیازهای شما از وبسایت، همه از عواملی هستند که می‌توانند تأثیرگذار باشند.

به طور کلی، سایت‌های بزرگتر و پیچیده‌تر نیاز به هزینه بیشتری دارند. همچنین، در صورتی که نیاز به طراحی سفارشی و منحصر به فرد دارید، هزینه بیشتری برای طراحی و توسعه لازم است. برای تخمین دقیق هزینه، مفید است با تیم طراحی وبسایت مشورت کنید و نیازهای خاص خود را با آنها در میان بگذارید.

طراحی سایت رایگان چیست؟

با استفاده از قالب های رایگان میتوانید یک سایت ارزان قیمت داشته باشید. سایتی که شما با استفاده از این قالب های رایگان خواهید داشت، مشابه سایت های دیگر خواهد بود؛ به طوری که اگر چندین سایت در موضوعات مختلف را ببینید، متوجه این تشابه خواهید شد. اما اگر به دنبال این هستید که سایت شما کاملا منحصر به فرد باشد و هیچ سایت دیگری مشابه قالب شما را نداشته باشد، باید یک قالب سایت سفارش دهید که برای شما طراحی شود.

طراحی سایت با موبایل

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که طراحی سایت با موبایل چگونه است؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد. به‌طوری که روز به روز قابلیت‌های بی‌شماری به این عضو کوچک دنیای دیجیتال افزوده می‌شود. به همین نسبت هم مردم سعی می‌کنند بتوانند از تمام قابلیت‌های این دستگاه استفاده کنند. حتی طراحی سایت با موبایل!

همچنین مردم می‌خواهند که تمام احتیاجات و خواسته‌های خود را توسط گوشی موبایلشان برطرف کنند. جالب است بدانید گوگل در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد، تعداد کاربرانی که با استفاده از تلفن همراه جستجو می‌کنند، نسبت به کاربرانی که با استفاده از لپ‌تاپ یا کامپیوتر جستجو می‌کنند؛ بسیار بیشتر است.

پس از اطلاعیه گوگل در سال ۲۰۱۵ همه به اهمیت گوشی‌های همراه پی‌بردند و اکثر برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها تلاش کردند که خود را با تلفن‌های همراه همگام کنند. برنامه‌ها و سایت‌های مختلفی برای انجام کارهای مختلف توسط موبایل به وجود آمد. با پیشرفت طراحان سایت شرکت‌های طراحی سایت به این فکر افتادند که بتوانند با تلفن همراه هم به ساخت و راه‌اندازی سایت بپردازند.

به همین منظور ابزارهای متفاوتی برای طراحی سایت با موبایل ایجاد شد. چرا که امروزه تقریبا تمامی افراد، اکثر فعالیت‌های مجازی خود را با گوشی موبایل انجام می‌دهند. اما بهتر است که بدانید با وجود این‌که به وسیله برنامه‌های مختلف می‌توانید به راحتی سایت راه‌‌اندازی کنید. هرگز به صورت حرفه‌ای این کار امکان پذیر نیست . همچنین شما اگر می‌خواهید که یک وب‌سایت کاملا حرفه‌ای و کامل داشته باشید، باید از کامپیوتر و لپ‌تاپ استفاده کنید.

مراحل طراحی سایت در کلیک زرد چیست؟

مراحل طراحی وبسایت در کلیک زرد شامل تحلیل نیازها، استراتژی طراحی، توسعه وبسایت، آزمایش و ارزیابی، و راه‌اندازی و پشتیبانی می‌شود. در ابتدا، تیم کلیک زردبا شما در ارتباط قرار می‌گیرد تا نیازها و اهداف شما را برای طراحی وبسایت درک کند.

سپس، بر اساس تحلیل نیازها، استراتژی طراحی مناسب برای وبسایت شما تدوین می‌شود. در مرحله بعدی، تیم کلیک زرد طراحی شده را پیاده‌سازی و وبسایت را با استفاده از ابزارها و فناوری‌های مناسب توسعه می‌دهد. پس از آن، وبسایت تست شده و ارزیابی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه عملکرد‌ها به درستی کار می‌کنند.

در نهایت، وبسایت آماده راه‌اندازی و انتشار می‌شود و کلیک زردخدمات پشتیبانی فنی و به‌روزرسانی را ارائه می‌دهد. مراحل مذکور قابل تنظیم و سفارشی‌سازی بر اساس نیازهای خاص شما هستند، و کلیک زرد همواره در اختیار شماست تا روند طراحی وبسایت را بهینه و موفقیت‌آمیز انجام دهد.

سخن پایانی

علی‌‌رغم تمام این توضیحات، می‌دانید که با تلفن همراه نمی‌توان به صورت حرفه‌ای با وردپرس یا هر سیستم دیگری سایت طراحی کرد. شما با استفاده از کامپیوتر یا لپ‌تاپ می‌توانید بهتر روی ساخت سایت خود تمرکز کنید. دلیلش هم این هست که معمولا موبایل نمی‌تواند نحوه نمایش صفحات سایت شما را در کامپیوتر به خوبی اجرا کند. پس با موبایل، می‌توانید یک سایت موبایلی طراحی کنید. کاری که برای داشتن یک سایت حرفه‌ای یک شوخی بیش نیست. لذا اگر تجربه لازم در طراحی سایت را ندارید، تیم کلیک زرد آماده ارائه خدمات طراحی سایت با کیفیت مناسب در کوتاه ترین زمان ممکن است. شما میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید و از راهنمایی های آن‌ها جهت طراحی سایت بهره مند شوید.

0 0 رای ها
امتیازدهی
guest
0 نظرات کاربران
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها